Segrare i Bessemerloppet genom tiderna

Damer (2006-2012: 17.3 km 2013- :52 km)

År         Segrare                                                    Klubb
2006     Jenny Hansson                                          Östersunds SK
2007     Ulrika Persson                                           Vansbro AIK
2008     Inställt
2009     Nina Lintzén                                              Årsunda IF
2010     Annika Löfström                                        Falun-Borlänge SK
2011     Annika Löfström                                        Årsunda IF
2012     Annika Löfström                                        Årsunda IF
2013     Kristina Roberto                                        Karlslunds IF
2014     Susanne Nyström                                      Laisvalls SK
2015     Britta Johansson-Norgren                           Sollefteå SK
2016     Annika Löfström                                        Årsunda IF
2017     Annika Löfström                                        Årsunda IF
2018     Annika Löfström                                        Årsunda IF
2019     Elin Mohlin                                                Sockertoppens IF
2020     Laila Kveli                                                 Östersunds SK/Team Engcon
2021     Ida Dahl                                                   Team Ramudden

Herrar
År         Segrare                                                    Klubb
1960     Bengt Eriksson                                          Sälens IF
1961     Roland Hedström                                       Storviks IF
1962     Karl-Olof Olsson                                        Storviks IF
1963     David Johansson                                       Delsbo IF
1964     Inställt
1965     Roland Hedström                                      Storviks IF
1966     Sigvard Granström                                   Storviks IF
1967     Jan Sjöblom                                             Ockelbo SK
1968     Folke Holmgren                                        Högbo GIF
1969     Kurt Wigert                                              Ockelbo SK
1970     Birger Larsson                                          Ockelbo SK
1971     Inställt
1972     Roland Hedström                                      Storviks IF
1973     Inställt
1974     Inställt
1975     Inställt
1976     Jan Eklund                                               Ockelbo SK
1977     Stig Jäder                                                Jäderfors SK
1978     Matti Kousko                                            Högbo GIF
1979     Stig Jäder                                                Jäderfors SK
1980     Martin Nousiainen                                     Högbo GIF
1981     Tommy Jönsson                                        IFK Mora
1982     Tapani Kujala                                           Högbo GIF
1983     Björn Jonsson                                          IF N.a IF
1984     Matti Kousko                                            Högbo GIF
1985     Jarmo Koskitalo                                        Högbo AIK
1986     Lars Tysklind                                            Sälens IF
1987     Magnus Jeppsson                                     Högbo GIF
1988     Inställt
1989     Inställt
1990     Inställt
1991     Stefan Andersson                                     Hofors AIF
1992     Stefan Andersson                                     Hofors AIF
1993     Torbjörn Wikblom                                     Storviks IF
1994     Ronnie Löf                                               Högbo AIK
1995     Jan Persson                                             Högbo AIK
1996     Johan Sandberg                                       Örån SK
1997     Harri Partanen                                         Högbo GIF
1998     Ronnie Löf                                               Högbo AIK
1999     Harri Partanen                                         Högbo GIF
2000     Jonas Larsson                                          Sundbybergs IK
2001     Mathias Danielsson                                  Årsunda IF
2002     Jonas Larsson                                         Sundbybergs IK
2003     Jonas Larsson                                         Sundbybergs IK
2004     Daniel Tynell                                           Falun-Borlänge SK
2005     Inställt
2006     Jerry Ahrlin                                             Östersunds SK
2007     Jörgen Brink                                            IFK Umeå
2008     Inställt
2009     Anders Palmér                                        Ulricehamn
2010     Daniel Tynell                                           Grycksbo IF
2011     Jimmie Johnsson                                     Falun-Borlänge SK
2012     Daniel Tynell                                           Grycksbo IF
2013     Daniel Tynell                                           Grycksbo IF
2014     Jörgen Brink                                           Hudiksvalls IF
2015     Jörgen Brink                                           Hudiksvalls IF
2016     Fredrik Byström                                      Orsa SK
2017     Kalle Gräfnings                                       Karlslunds IF
2018     Jimmie Johnsson                                    Rembo IK
2019     Anton Karlsson                                       Sockertoppens IF
2020     Gabriel Höjlind                                       IFK Mora
2021     Max Novak                                            Team Ramudden


Kranskullor och kransmasar i Bessemerloppet

År         Kransmas                                              Kranskulla
2011     Christoffer Rossi                                     Lena Wiklund
2012     Emil Hedlund                                         Ida Palmberg
2013     Emil Danielsson                                     Ellinor Wijk
2014     Anton Mäkinen                                      Moa Backlund
2015     Olle Björk                                             Louise Lindström
2016     Edvin Mäkinen                                      Moa Karlsson
2017     Kalle Georgsson                                    Elsa Wallin
2018     Fabian Sund                                         Josefin Lindström
2019     Elias Danielsson                                   Julia Näslund